Mikołajki

Mikołajki to niewielkie miasteczko położone na przesmyku między jeziorami Tałty i Mikołajskim. Przebiega tędy główny wodny szlak z Rucianego-Nidy do Giżycka i Rynu.
Początkowo istniała tu osada zaopatrująca zamek krzyżacki w Rynie, W połowie XIX wieku uruchomiono stałą żeglugę po jeziorach i już przed II wojną światową Mikołajki były popularną miejscowością wczasową.

Herbem miasta Mikołajki jest Król Sielaw o którym stara legenda mówi: „…z dawien, dawna mieszkańcu Mikołajek trudnili się połowem ryb w okolicznych jeziorach. Sztuka łowienia i znajomość łowisk była przekazywana z pokolenie na pokolenie. Dobrobyt skończył się jednak wraz z pojawieniem się w jeziorze olbrzymiej ryby…”

Obecnie Mikołajki to jedno z najładniejszych miasteczek turystycznych zlokalizowanych na Mazurach. Nie tak duże jak Giżycko czy Węgorzewo, jednak bezapelacyjnie dorównujące im urokiem. W sezonie letnim odbywa się tu szereg imprez związanych z żeglarstwem, ale nie tylko. Na scenie w centrum miasta i w wiosce żeglarskiej w każdy weekend odbywają się koncerty i zabawy. Sztandarowymi imprezami letnimi Mikołajek są obchody dni miasta i festiwal szantowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej – Szanty w Mikołajkach.

Położone nad jeziorami Mikołajki przyciągają w swoje granice przede wszystkim zapalonych miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Wioska żeglarska to port malowniczo położony na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Przy czterech nowoczesnych kejach może jednocześnie cumować ok. 250 jednostek pływających, część kei jest jednak zarezerwowana dla jachtów rezydenckich. Port jest nieosłonięty, więc przy silnym wietrze manewrowanie na silniku wymaga sporej ostrożności, zwłaszcza że w Mikołajkach często cumują długie jachty, motorówki i houseboaty. W porcie obowiązuje zakaz kotwiczenia, lecz każde stanowisko wyposażone jest w muring (mooring), czyli tonącą linę, której jeden koniec zamocowany jest do nabrzeża, a drugi do zatopionego w wodzie obciążenia.