Śniardwy słyną z kamieni.
Jezioro jest bardzo płytkie. Największa głębia wynosi 23,4 m , a średnia głębokość to jedynie 5,8m. W wielu miejscach jest znacznie płyciej. Jezioro słynie z licznych kamiennych raf, które zawsze zniechęcały żeglarzy do odwiedzin. Często ukryte są tuż pod powierzchnią wody. Jednakże większość kamieni jest zaznaczona na mapach, a te najbardziej niebezpieczne otoczone są znakami kardynalnymi, tzw. kardynałkami. Wystarczy płynąć wzdłuż szlaku, zerkać na mapę albo GPS (nawet w telefonie) i szukać kardynałek na wodzie. Najwięcej kamieni znajduje się w części południowej i wschodniej akwenu.
Uwaga na zmianę pogody!
Dokąd dalej z wielkiej wody?

Z dala od cywilizacji, czyli wyspy na Śniardwach.
- Czarci Ostrów (porośnięta jest lasem mieszanym i ma kilka dogodnych podejść),
- oddzielona od niej wąskim przesmykiem Pajęcza (miejsce kultów pogańskich),
- Szeroki Ostrów (świetny punkt widokowy na Śniardwy, który jest połączony z lądem usypaną groblą),
- Kaczor, położona w Bramce Seksteńskiej między Śniardwami a jeziorem Seksty.
Porty na Śniardwach.
Nad Śniardwami znajduje się kilka portów.
- Port Popielno leży najbliżej Przeczki. Wejście do portu jest wąskie, pomiędzy trzcinami, po prawej stronie kryją się duże kamienie. Prawa strona basenu jest płytsza, więc pamiętajcie, żeby wpływać na 3/4 miecza. Port jest knajpka, można wziąć prysznic. W Popielnie można zrobić zakupy, zjeść obiad w barze Kamyczek i zwiedzić z przewodnikiem Stację Badawczą PAN (bobry, jelenie i jeleniowate, koniki polskie).
- Stanica Wodna Niedźwiedzi Róg, która znajduje się między miejscowościami Niedźwiedzi Róg i Głodowo. Do portu z jeziora prowadzi wąski kanał oznaczony białym rombem i dwoma masztami z lampami. Wejście do kanału widać na wysokości bojki rozgałęzienia szlaku. Przed wejściem do kanału portu podnieście częściowo miecz i płetwę sterową, gdyż kanał jest bardzo płytki. W porcie można wziąć prysznic, jednak na obiad warto przespacerować się do miejscowości Głodowo na rybę do Gościńca Mirka Gworka. Tam zjecie najlepszą rybę na Mazurach http://www.gworek.pl/restauracja/
- Pole biwakowe przy moście w Okartowie Przystań znajduje się w północno-wschodniej części jeziora, przed mostem kolejowym, za znakiem końca
szlaku żeglownego. Cumować należy na kotwicy, przy drewianym pomoście głębokość wynosi 0,6-0,8m. W Okartowie można uzupełnić zapasy i obejrzeć przepiękne wnętrze kościoła z 1799 roku, który został zbudowany na fundamentach świątyni z 1500 roku i odnowiony I wojnie światowej. Świątynia w środku jest bogato zdobiona malowidłami z elementami roślinnymi.
- Przystań Mazurskiej Służby Ratowniczej Stacji Ratowniczej Okartowo znajduje się w północnej części Śniardw i pełni funkcję portu bezpieczeństwa. Możliwe cumowanie podczas niebezpieczeństw. Cumowanie w czasie sztormu bez opłat, jednakże pozostałych sytuacjach cumowanie tylko po wcześniejszym ustaleniu z bosmanem.
Port Nowe Guty
Kolejny z portów na Śniardwach powstanie w Nowych Gutach. Będzie tam mogło cumować do 40 jachtów oraz łodzie MSR Okartowo. Przystań ma mieć infrastrukturę przypominającą port morski. Będzie tu można zatankować, opróżnić zbiorniki na fekalia i dokonać napraw. Uzyskanie zgody na budowę mariny nie było proste, gdyż znajduje się ona w otulinie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Port będzie chroniony przez sztucznie zbudowany pirs, dzięki któremu jachty uciekające przed złą pogodą będą osłonięte od fali. Południowa część jeziora jest płytka i kamienista, co sprawia, że powstaje tu krótka, nieregularna fala. Dziś jachty w tej części jeziora nie mają się, gdzie schronić, więc wszyscy żeglarze z ciekawością wypatrują nowego portu na Śniardwach.
Czy warto żeglować po Śniardwach?
Żeglowanie po Śniardwach nie należy do najłatwiejszych i choć portów na Śniardwach jest niewiele i trzeba być czujniejszym niż na innych jeziorach to…
Zdecydowanie tak, bo widoki i poczucie wolności są niezapomniane!