Przystań

Port Popielno to kameralny port nad jeziorem Śniardwy, schowany przed falą za linią głazów narzutowych tworzących swoisty falochron. W 2016 roku port został pogłębiony do głębokości 1,6m. Zniknęła charakterystyczna mielizna przy trzcinach i jedynym znakiem rozpoznawczym portu pozostała murowana keja – jedyna na Śniardwach. Przy kei jest dostęp do prądu i wody pitnej.

Na terenie portu Popielno znajduje się płytkie kąpielisko, boisko do siatkówki plażowej oraz pole port popielno jesieniąnamiotowe. Istnieje możliwość ustawienia grilla i zrobienia ogniska. Drewno do ogniska można kupić u bosmana, więc brak lasu w sasiedztwie portu nie stanowi problemu. W sezonie letnim działa sklepik portowy z barem serwującym, m. in.: ryby i pierogi. Tam też należy szukać bosmana. Nieco dalej znajduje się większy sklep i bar Kamyczek ze smacznymi, niedrogimi domowymi obiadami.

W Popielnie znajduje się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk. Warto jest zwiedzić Fermę Jeleniowatych, Fermę Bobrów, przyjrzeć się z bliska konikom polskim – taka okazja nie trafia się co dzień. Koniki polskie można spotkać także po drodze do Popielna w Rezerwacie Konika Polskiego.