Ruciane Nida

Ruciane Nida to znana miejscowość turystyczna położona w samym sercu Puszczy Piskiej.  Jest tu mnóstwo obiektów noclegowych, restauracji, nie sposób się nudzić. Można chociażby kąpać się w Jeziorze Nidzkim korzystając z dwóch miejskich plaż lub spacerować promenadą wzdłuż tegoż. Turystom Ruciane Nida oferuje czarter jachtów, wypożyczenie sprzętu wodnego (rowerów wodnych, kajaków, skuterów wodnych), wypożyczenie rowerów, nieograniczone trasy spacerowe i szereg atrakcji w okolicy.

Położenie

Miasto położone jest nad czterema jeziorami. Są to urokliwe Jezioro ruciane nida guzianka jezioro nidzkieNidzkie, Jezioro Bełdany oraz dwa małe jeziora Guzianka Wielka i Guzianka Mała. Znajduje się na trasie Pisz – Mikołajki. Przez miasteczko przepływa rzeka Nidka. Ruciane jest tą bardziej znaną turystom częścią miejscowości, tu jest większość restauracji, sklepy żeglarskie, stoiska z pamiątkami. Od spokojniejszej Nidy Ruciane oddziela 2,5km Aleja Wczasów, która biegnie wzdłuż jeziora przez las. W Nidzie są natomiast większe sklepy spożywcze (w tym oblegana w sezonie Biedronka), przychodnia i apteki.

Ruciane Nida i okolice – atrakcje

Okolica oferuje wiele atrakcji turystycznych. Koniecznie trzeba zobaczyć śluza guzianka ruciane nidaŚluzę Guzianka, którą jachty żaglowe i motorowe muszą pokonać, żeby dostać się z Jeziora Bełdany na Jezioro Nidzkie i odwrotnie. Ze śluzy korzystają także statki żeglugi pasażerskiej, które mają pierwszeństwo przed jachtami turystycznymi. Ze względu na utrudnienia w ruchu na śluzie zapadła decyzja o budowie Śluzy Guzianka II, która rozpoczęła się w 2018r. Czarter jachtów w Ruciane Nida możliwy jest w kilku punktach nad Jeziorem Nidzkim, ale polecamy czarter w Popielnie. Dopłynięcie do Rucianego i na Jezioro Nidzkie jachtem wymaga pokonania śluzy. Warto to choć raz przeżyć!

Warto także obejrzeć obiekty sakralne znajdujące się w Wojnowie: cerkiew prawosławną z 1923 r. i położony nad jeziorem Duś klasztor staroobrzędowców z XIX wieku. W Kadzidłowie warto zwiedzić Osadę Kulturową. W jej skład wchodzą drewniane budynki stanowiące przykład mazurskiego budownictwa ludowego przełomu XVIII i XIX wieku.

„Leśniczówka Pranie nasze jesienne mieszkanie…”

Amatorów poezji i nie tylko z pewnością zainteresuje czynne cały rok Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie. Można zwiedzić leśniczówkę, która była jego letnim domem lub posłuchać koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu znanych artystów, np. Grzegorza Turnaua. Do Prania bez problemu można dopłynąć jachtem.